Obszar E Programu "Aktywny Samorząd" - pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 stycznia 2025

Obszar E programu "Aktywny Samorząd" - pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej.

Uruchomienie pierwszego naboru wniosków w SOW odbędzie się od dnia 2 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.

Nabór wniosków rusza wcześniej niż w pozostałych zadaniach programu, aby umożliwić złożenie wniosku o refundację kosztów jeszcze za lipiec 2024 roku wszystkim osobom, które z różnych względów nie zdążyły złożyć wniosku w 2024 roku.

Jeśli złożysz wniosek w styczniu, to możesz uzyskać dodatek za 6 minionych miesięcy – od lipca do grudnia 2024 roku. W programie obowiązuje okres kwalifikowalny na refundację poniesionych kosztów – 180 dni przed złożeniem wniosku.

Wypłaty dodatku na wnioski złożone w 2025 roku rozpoczną się jednak nie wcześniej niż w drugim kwartale roku. W pierwszym kwartale roku powiaty dysponują wyłącznie środkami przekazanymi na realizację wniosków złożonych w programie w 2024 roku. Po ich rozliczeniu otrzymają z PFRON środki na realizację nowych wniosków.

 

Wsparcie ze środków PFRON w ramach zadania wyniesie 100 zł miesięcznie, a okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 3 miesiące.

Wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane i obsługiwane w formie elektronicznej w ramach systemu obsługi wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW).

Wpisane raz do systemu SOW dane Wnioskodawca będzie wykorzystywał w kolejnych wnioskach (duplikowanie danych na kolejne okresy refundacji), co ułatwi aplikowanie.

Zaświadczenie potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu jest wystarczającym potwierdzeniem kwalifikowalności refundowanego kosztu energii.

Jak często można składać wniosek?

Można złożyć wniosek o dodatek za każdy miniony miesiąc. Pierwszy miesiąc, za który można przyznać dodatek, to lipiec 2024 r. Przysługuje tylko jeden dodatek za każdy miesiąc w roku; można złożyć 4 wnioski w ciągu roku kalendarzowego (wniosek obejmuje minimum 3 miesiące).

Kto jest Wnioskodawcą, kto może złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć podobnie, jak w pozostałych zadaniach programu „Aktywny samorząd”:

- we własnym imieniu – gdy Wnioskodawca jest pełnoletni i ma zdolność do czynności prawnych,

- w imieniu i na rzecz niepełnoletniej osoby z niepełnosprawnością – Wnioskodawcą jest rodzic lub opiekun prawny tej osoby,

- w imieniu i na rzecz pełnoletniej osoby, która nie posiada zdolności do czynności prawnych – Wnioskodawcą jest opiekun prawny tej osoby,

- w imieniu i na rzecz osoby udzielającej pełnomocnictwa (notarialnego lub w zwykłej formie pisemnej – wzór takiego pełnomocnictwa znajdziesz pod adresem: Pełnomocnictwa w SOW w zwykłej formie pisemnej - portal informacyjny SOW (pfron.org.pl).

Jaka jest wysokość pomocy/dodatku?

- 100 zł miesięcznie,

- możemy zrefundować koszty poniesione od dnia 1 lipca 2024 r.,

- okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być dłuższy niż 6 miesięcy (600 zł) i krótszy niż 3 miesiące (300 zł) (przykładowo: jeśli wniosek zostanie złożony w październiku 2024 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-wrzesień (3 miesiące – 300 zł), jeśli wniosek zostanie złożony w listopadzie 2024 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-październik (4 miesiące – 400 zł), jeśli wniosek zostanie złożony np. w marcu 2025 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: wrzesień-luty (6 miesięcy – 600 zł)).

Wniosek musi być podpisany przez Wnioskodawcę!

- z użyciem podpisu elektronicznego,

- za pomocą profilu zaufanego/tymczasowego profilu zaufanego,

- odręcznie –  w wyjątkowych przypadkach.

Złożenie wniosku w SOW jest korzystne dla Beneficjenta! Skraca czas rozpatrzenia i realizacji wniosku, wniosek nie jest trudny, dane osobowe do kolejnego wniosku wpiszą się automatycznie do kolejnego.

Wnioskodawca nie musi:

- być wskazany jako bezpośredni płatnik rachunku za energię elektryczną – wiemy, że gospodarstwo domowe opiera się na wspólnocie praw i obowiązków jego członków,

- gromadzić dla nas rachunków potwierdzających wnoszenie opłat za energię elektryczną – wiemy, że potwierdzenie korzystania z koncentratora tlenu lub respiratora oznacza, że takie koszty są rzeczywiste,

- czekać na zawarcie umowy – dodatek zostanie przekazany na podstawie wniosku.

Bardzo ważne jest zaświadczenie potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu!  To podstawa do wypłaty dodatku w ramach wniosku. Wnioskodawca przed złożeniem wniosku powinien sprawdzić, czy wypełnione zaświadczenie zawiera wszystkie dane i czy zostało poprawnie podpisane.

Zaświadczenie może być: podpisane (wraz z pieczątką imienną) przez lekarza lub lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem.

albo

opieczętowane przez świadczeniodawcę (placówkę medyczną, która realizuje opiekę domową) i podpisane przez osobę upoważnioną przez tę placówkę

Wzór zaświadczenia został przygotowany we współpracy z NFZ; jest także dostępny w formie elektronicznej (do wypełniania w formacie pdf); jeśli zaświadczenie będzie wypełniane elektronicznie, to może być również podpisane elektronicznie jak i do wypełnienia ręcznie.

Załączniki wyświetlą się po kliknięciu w tytuł oraz są umieszczone w zakładce "Program Aktywny Samorząd" - Obszar E