Dobry start - 300 dla ucznia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 czerwca 2018

 


Informacja dotycząca programu „Dobry start” dla rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Zamieszkujące na terenie Powiatu Gostynińskiego rodziny zastępcze, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi  w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, mogą składać wniosek w wersji tradycyjnej (papierowej) o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyninie, ul. Ozdowskiego 1a. od dnia 01 sierpnia danego roku do dnia 30 listopada danego roku.  

 

Świadczenie dobry start w wysokości 300 zł raz w roku (jednorazowo) przysługuje  w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego.

Zgodnie z §4 ust. 1 rozporządzenia, świadczenie dobry start przysługuje:

- rodzicom,

- opiekunom faktycznym,

- opiekunom prawnym,

- rodzinom zastępczym,

- osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka,

- dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych,

- dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych,

- osobom uczącym się.

 

Ważne: Świadczenie dobry start przysługuje także osobie uczącej się, którą jest:

- pełnoletnia osoba ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku  z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa  do alimentów z ich strony oraz

- osoba usamodzielniana, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej(art. 140).

 

Zgodnie z § 4 ust. 2 – 3 rozporządzenia, świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:

- przez dziecko lub osobę uczącą się 20 roku życia;

- przez dziecko lub osobę uczącą się 24 roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia, w przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno- wychowawczych, świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7 rok życia.

Zgodnie z § 6 pkt 2 rozporządzenia, świadczenie dobry start nie przysługuje:

- jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie,

- na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.

 

Uwaga: świadczenie dobry start nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („tzw. zerówka”) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

 

Niepoinformowanie organu właściwego prowadzącego postępowanie w sprawie świadczenia o zmianach, o których mowa powyżej, może skutkować powstaniem nienależnie pobranych świadczeń, a w konsekwencji koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi  za opóźnienie.

Przyznanie świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji – będą one wydawane w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawie nienależnie pobranych  świadczeń. 

Więcej na stronie: https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/dobry-start